Smaller Default Larger

Cena za proklik v PPC na Skliku pod 1 Kč dlouhodobě?

PPC reklama u Seznamu v systému Sklik je účinná, ale také v průměru dražší v nákladech za proklik, než PPC systém u Google.  Dá se držet cenu za proklik pod 1 Kč?

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: Cena za proklik v PPC na Skliku pod 1 Kč dlouhodobě?

Chyba systému Sklik vás připraví o celý kredit

V inzerci na Skliku můžete "jednou ranou" během hodiny přijít o celý kredit. Jak je to možné?

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: Chyba systému Sklik vás připraví o celý kredit

Měření efektivity letákových aktivit. Jak na to?

Jak na to, poradí pan Marian Kabele. sepsal výborný článek na toto téma s kterým 100% souhlasím. Dávám mu palec a dovoluji si jeho článek přetisknout bez jakýchkoli změn.

 

 
 

 

Menší i střední firmy propagují své služby a zboží stále také pomocí letáků, plakátů, bulletinů, tiskovin. Mají pěknou grafiku, obrázky, někdy i vyladěné texty. Letáky do své schránky dostanou všichni obyvatelé města. Díky kampani se objeví noví zákazníci. Jenže, je jich dost, aby obrat z jejich nákupů pokryl alespoň náklady na tištěnou kampaň? To už šéfové firem ví jen zřídka.

Šíříte tiskoviny? Zjistěte, jestli se vám jejich tisk vyplatí, kolik vám například realizace letákové kampaně vydělá. Rozesílkou špatných letáků můžete totiž i dost prodělat. Jak správně měřit efektivitu off-line tištěných kampaní, distribuce letáků?

Co neměříš, neřídíš. Základní pravidlo markeťáků. Platí to i u off-line kampaní, včetně tisku a distribuce letáků, výlepu plakátů, šíření tiskovin.

Je velice důležité na měření efektivity myslet už při jejich přípravě. Po tisku a distribuci už je totiž pozdě. Některé prvky pro měření, zda se vám tištěná letáková kampaň vyplatí či ne, musíte zakomponovat už do návrhu letáku. A také si pro měření připravit vhodné kanály.

Myslete na to, že sdělení na letáku či tiskovině i způsob jejich distribuce musí být relevantní k cílové skupině - pokud chcete oslovit seniory, zajímejte se, kde žijí, na jakých místech se pohybují, kam chodí, kde nakupují. V případě plánu oslovení studentů postupujte obdobně - šiřte tiskoviny na místa, kde se studenti pohybují.

Pro správné měření potřebujete znát několik informací

Stav před měřením

Zjistěte stávající situaci podle cesty, kterou má zákazník absolvovat. Je-li cílem návštěva webu, potřebujete vědět, jakou má návštěvnost a počet konverzí před off-line kampaní. Jestliže má zákazník přijít osobně do kavárny, restaurace či obchodu, zjistěte si, kolik jich k vám chodí nyní. A to ještě před letákovou kampaní.

Stav po kampani

Po dokončení kampaně porovnáte stav před kampaní se stavem po kampani. A máte výsledek. Jednoduché. Jak na to?

Jakými nástroji měřit efektivitu tištěné kampaně podle cesty zákazníka?

1 - Zákazník z letáku volá, objednává se, rezervuje si místo

Vytvořte pro účely tištěné kampaně speciální telefonní číslo. Předplacenou SIM kartu dnes koupíte skoro všude za pár korun. Telefonní číslo SIM karty uveďte na leták, plakát nebo jinou tiskovinu jako kontaktní číslo. Toto speciální telefonní číslo nikde jinde neprozrazujte, ani nepoužívejte.

Pokud na číslo někdo zavolá, je jasné, že volá na základě přečtení letáku, tiskoviny. Nezapomeňte si každý takový hovor zaznamenat. Třeba si do sešitu čárkujte počet zavolání, ideálně také hodnotu objednávek, je-li to možné.

Aby se vám v šuplíku nehromadily SIM karty, využijte nějaké specializované služby, například C-all.cz.

2 - Zákazník po přečtení letáku píše e-mailem

Vytvořte si speciální e-mailovou adresu. Postup sledování konverzí je obdobný jako v předchozím bodě.

3 - Zákazník navštíví web, rezervuje si služby nebo objedná na webu

V tomto případě je postup malinko složitější. Možností máte několik:

a - Uveďte do tiskoviny speciální webovou url adresu podstránky, kterou přesměrujte

Například www.mariankabele.com/jakpsat.* *Předem však musíte mít na webu vložené měřicí kódy, třeba z Google Analytics či dalších analytických nástrojů. Webovou adresu z tiskoviny či letáku pak buď přesměrujte na jinou url adresu, anebo přímo na ní postavte speciální landing page - takzvanou přistávací stránku, jen pro tuto akci.

b - Založte si subdoménu

Obdobný případ jako v bodě a. Bude vypadat například takto:jakpsat.mariankabele.com.

V případě varianty a i varianty b trochu riskujete, že příjemci letáku do prohlížeče zadají rovnou adresu homepage vašeho webu, tedywww.mariankabele.com, a vy pak nemáte šanci efektivitu kampaně správně změřit. Ani nevíte, kolik lidí šlo přímo na hlavní stránku, nikoliv na tu vaši speciální.

c - Použijte zkracovač

Vytvořte pro cílovou stránku na vašem webu zkrácenou url adresu pomocí zkracovače bit.ly, anebo goo.gl. Za lomítkem pak bude unikátní kód, který si po přihlášení ke zkracovací službě zvolíte podle sebe, například bit.ly/jakpsat. Tuto adresu pak umístěte do letáku, tiskoviny.

Myslete na to, že mnoho adres za lomítkem už bude zřejmě obsazených, hlavně ty krátké. Třeba včetně bit.ly/copy. Proto budete muset použít delší variantu, třeba zmíněnou bit.ly/jakpsat. I tak je to pořád docela krátká url adresa.

Zkracovací nástroje zobrazují i základní analytiku, počet přesměrování na váš web. U bit.ly stačí, když za url adresu doplníte znaménko +, tedy třebahttp://bitly.com/jakpsat+.

Podobně, jako bit.ly, funguje i zkracovač Google goo.gl. Tam si však nemůžete zvolit, alespoň myslím, podobu url adresy za lomítkem.

V případě použití zkracovačů url adres může hrozit, že k takové webové adrese nebudou mít příjemci letáku důvěru nebo ji nějak zkomolí a na váš web se nedostanou.

Existuje možnost, jak zkracovač provozovat i na své doméně. Je to však už technicky náročnější. Jak v takovém případě přesměrování nastavit se dozvíte přímo v návodech zkracovacích služeb.

d - Kupte si speciální doménu

To je nejlepší možnost. Dnes za českou doménu zaplatíte asi 150 Kč. Vyberete-li doménu s pěkným názvem a koncovkou .cz, například www.jakpsat.cz, nehrozí, že k ní nebudou mít příjemci tiskoviny důvěru. Ani že do prohlížeče vyplní rovnou homepage vašeho hlavního webu. Dokážete také přesně měřit návštěvnost a návštěvníky vaší speciální domény dál jednoduše směrovat třeba na hlavní web.

Na webové stránce, kterou na letáku či jiné tiskovině uvedete, ideálně měřte více faktorů, například:

 

 • nárůst návštěvnosti webu

 • geografický nárůst návštěvnosti podle lokality

 • demografické údaje, věk, pohlaví návštěvníků

 • počet leadů, získaných kontaktů, nabízíte-li na cílové stránce nabízíte něco výměnou za kontakt

 

U webových adres, které pro měření efektivity využijete, postupujte při jejich používání obdobně jako u speciálního telefonního čísla. Nikde jinde je před kampaní předem neprozrazujte, aby vám “neletákoví” návštěvníci nezkreslovali měření.

Tip: Michal Blažek na svém blogu uvádí nápad pro měření návštěv konkrétního místa. To se vám hodí třeba v případě, kdy tiskoviny distribuujete do škol, kolejí, internátů. Stačí, když si předem zjistíte rozsah IP adres, které k distribuovaným místům patří. Návštěvy z těchto IP adres si pak v Google Analytics dokážete dobře vyfiltrovat. Celý popis, jak měřit výkonnost letákových kampaní ze škol, omrkněte na webu autora nápadu.

4 - Zákazník s letákem v ruce přijde rovnou do provozovny, obchodu

I v případě, kdy je cílem kampaně zákazníkova osobní návštěva provozovny, máte několik možností, jak efektivitu změřit.

a - Umístěte na tiskovinu, leták speciální kód na slevu

Obsluha provozovny pak bude jen zapisovat, kolik zákazníků kód použilo. Pro eliminaci zapomenutí zápisu každého takového zákazníka bude lepší, když kód umístíte na perforací oddělitenou část letáku. Tuto část s kódem si pak obsluha nechá a útržky bude shromažďovat.

b - Zakomponujte do tiskoviny dárkový kupón

Ne každý má zájem o slevu. Ještě lepší je malá pozornost, dárek, který zákazník za kupónek z letáku vymění. Obsluha provozovny kupóny bude sbírat. Ale každý den sečtěte jejich počet, ať máte přehled.

c - Ptejte se na PSČ pošty zákazníka

Stejně to občas dělají ve velkých retailových řetězcích. Pokladní se zeptá na PSČ a rovnou jej naťuká do počítače. Vedení či marketingové oddělení má pak přehled o tom, odkud zákazníci jezdí, mohou porovnat s aktuálními kampaněmi. To posouzení úspěšnosti tištěné kampaně také pomůže.

Ne vždy je však zákazník ochoten PSČ prozradit, a pokud ano, může uvést smyšlené číslo. Tuto praktiku rovněž nevyužijete, cílíte-li s letáky jen na menší region nebo jedno malé město.

d - Měřte nárůst návštěvníků automaticky

Moderní doba přináší moderní nástroje. Například mini počítače. Nico Miceli propojil minipočítač Raspberry Pi s dveřním senzorem a napsal si pár řádek kódu. Vytvořil automatický měřicí systém návštěv provozovny, který data sám posílá přímo do Google Analytics.

Podobný způsob můžete aplikovat i na dveře chlaďáků s nápoji v obchodě a kamkoliv jinam, kde jsou dveře. Anebo si na mini počítač napojte jiná čidla.

Plakátky, letáky, tiskoviny.

Pár dalších tipů pro vyšší efektivitu letákové kampaně

1 - Akci nebo nabídku, kterou formou tiskovin šíříte do světa, časově omezte

U zboží by měl stačit 1 týden, u služeb pro měření potřebujete času více. Některé typy služeb totiž zákazníci využijí, až když je opravdu potřebují, například kadeřníka, sekání trávy, hodinového manžela.

2 - Aplikujte na tiskoviny A/B test

Navrhněte si, nechte vytisknout a distribuovat více variant letáků. Vyzkoušejte jinou grafiku, jiné texty, jiné obrázky nebo úplně jiné nabízené zboží na letáku. Rozešlete mezi zákazníky, změřte, která varianta funguje lépe. Lepší variantu pak nechte vytisknout v plném nákladu. Testovacích variant může být klidně více. Záleží na celkovém objemu kampaně.

3 - Sledujte úspěšnost geograficky

Analyzujte efektivitu tištěné letákové kampaně i podle jednotlivých regionů, obcí, ve velkých městech čtvrtí či ulic. Pro odlišení verzí letáků nebo plakátů použijte třeba jiné slevové kódy.

4 - Měřte průběžně po dobu celé kampaně

Analyzování úspěšnosti kampaně se věnujte průběžně. Například v případě získávání útržků s kódem na slevu potom dobře zjistíte, kolik zákazníků přišlo už v den distribuce tiskovin, kolik jich dorazilo za den, za dva dny, za týden.

Taková informace se vám bude hodit pro plánování příští kampaně. Nic takového však nezjistíte, předá-li vám obsluha provozovny hromadu útržků až po úplném ukončení kampaně najednou.

5 - Pohlídejte si distribuci

Asi znáte případy, kdy například brigádník, najatý na roznos letáků, hodil pár balíků rovnou do kontejneru s odpadem. Z toho důvodu si zajistěte kvalitní dohled nad distribucí tiskovin. Společností, které se dohledem zabývají, je na českém trhů několik. 

6 - Umístěte na tiskovinu QR kód

Opět záleží na cílové skupině - mnoho mladších potenciálních zákazníků má chytrý telefon, v něm čtečku QR kódů. Využijte toho.

Vytěžte z tištěné kampaně maximum, získejte kontakt

Vaše nabídka nebude vyhovovat všem. Mnoho letáků a tiskovin zřejmě skončí v odpadkovém koši nebo kamnech. Proto je důležité z kampaně “vyžvejknout” maximum.

Nabídněte na letáku, plakátu něco zdarma, výměnou za kontakt. Příjemce sdělení si svůj dárek objedná přímo na vašich webových stránkách.

Myslete ale i na starší generaci a umožněte získání dárku také prostřednictvím telefonického hovoru, SMS zprávou, anebo odpovědním korespondenčním lístkem, který do návrhu tiskoviny rovnou zakomponujte. To však půjde trošku složitěji u plakátů.

Dárkem může být elektronická knížka - ebook, tištěná brožurka, cokoliv, co vašim zákazníkům pomůže, bude jim přínosem. A to i těm, o kterých ještě nevíte. Záleží, jak moc si svých zákazníků vážíte.

Vyplatí se vám tištěná propagace nebo ne?

Pozor na náklady

Nic není zadarmo. Do nákladů na tištěnou off-line kampaň zahrňte nejen grafickou přípravu, tisk a distribuci, ale i všechny související akce - náklady na měření úspěšnosti, dárečky, slevy, sestavení speciální webové stránky. Vše od začátku do konce.

Kontakt se taky počítá

Na druhou stranu, za zisk nepovažujte jen přímé vydělané peníze. Velkým přínosem je také získání kontaktů na nové potenciální zákazníky. Třeba od vás nakoupí příště, za měsíc, za půl roku. Záleží, jak o ně budete dál pečovat.

Dvakrát měř, jednou řež

To platí i u letákových off-line kampaní. Před tiskem a distribucí zkontrolujte, zda vám všechny měřicí nástroje fungují. Využijte pro otestování měření vaše zaměstnance či známé.

Pamatujte na to, že čím více analytických údajů dokážete z letákové a tištěné kampaně získat, tím lépe můžete optimalizovat tu další a snížit tak své náklady v budoucnu = zvýšit zisk. A o to přece v podnikání hlavně jde.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Může "hloupý" web vydělávat a fungovat? Ano!

Rádi se věnujeme různým online experimentům. Během odpoledne jsme si vymysleli a postavili jednoduchý web, který má poskytovat půjčky. Co myslíte - funguje?

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: Může "hloupý" web vydělávat a fungovat? Ano!

Výkonostní parametry příchozích návštěv na stránky

V SEO se často řeší zdroje návštěv, které přicházejí na klientův web. Které z nich jsou důležité a jak je ovlivňovat?

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: Výkonostní parametry příchozích návštěv na stránky

Pravý sloupec PPC reklam v google už neexistuje

Všichni to už vědí. Google zrušil pravý sloupec reklamních inzerátů/textů PPC. Internet je plný mnoha komentářů a článků, kteří změnu komentují.

Určitě to přinese různé změny a nové trendy.

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: Pravý sloupec PPC reklam v google už neexistuje

Vyplatí se internetová reklama každému eshopu? Ne!

Např. klíčové slovo "bekovka pánská ac/dc" pro eshop milujemebekovky.cz. Toto slovo je pro prodejce důležité a chce být na něj dohledatelný. Co s tím?

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: Vyplatí se internetová reklama každému eshopu? Ne!

neDOBRÉ PR, kdy se štěpí velká agentura na malé a nové

Onlinem bliklo echo, že velká agentura H1 se opět )již po několikáté) dělí na nové a nové atomy - PiDi agenturky. Proč?

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: neDOBRÉ PR, kdy se štěpí velká agentura na malé a nové

Karty Shlell a Axigon zcela zdarma, ale ne tak úplně

Reklamní kampaň na tankovací karty Shell od firmy Axigon prudí v tom, že neříká až takovou pravdu, jaká je realita. Jukněme na to.

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: Karty Shlell a Axigon zcela zdarma, ale ne tak úplně

E-shop skupiny Vivantis a.s. Chrudim prodává "smradlavé" dámské deštníky

Společnost VIVANTIS a.s., která provozuje řadu eshopů, např. modnidoplnky.cz, si ze stížností zákazníků dělá doslova "NIC" a podstrkuje trapné výmluvy operátorek. Čtěte dál.

 

AddThis Social Bookmark Button

Číst dál: E-shop skupiny Vivantis a.s. Chrudim prodává "smradlavé" dámské deštníky

Další články...

 1. Tradiční bilboardy mají malý vliv. Ano nebo ne?
 2. Blokování reklamy má koalici: Google s AdBlock!
 3. Hodnocení reklamy zn. Philips na chytré osvětlení Hue
 4. Nejočekávanější událost online trhu? Vstup e-shopu Amazon do ČR!
 5. Jak odpovědět budoucím klientům na jejich první poptávku a sondování?
 6. Chyby v remarketingu u PPC kampaní
 7. Realitní webové stránky velmi příjemné pro uživatele
 8. Sex prodává: 10 trapných reklam minulé dekády
 9. Síla remarketingu - nejlepší PPC pro konverze!
 10. Co v praxi znamená obsahové SEO pro klienta?
 11. Vyplatí se podnikatelům reklamy?
 12. Jak získat sponzory a nabídnout jim reklamu a výhody prezentace a byznysu?
 13. Remarketing - Retargeting - jak mají vypadat reklamní texty v PPC?
 14. Krizové PR: mlžit, lhát, měnit a ovlivňovat média...
 15. Toyota a její nechtěná reklama zdarma - jak na to?
 16. Klient říká: SEO je blbost a kouzla, nechceme to!
 17. PPC a SEO spolu nebo sólo?
 18. Vyplatí se klientům platit za reklamy u tzv. "youtuberů"?
 19. Kompletní SEO nástroj Seo Power Suite pro ČR se slevou 30%
 20. V textu PPC reklamy nemá být nikdy lež a polopravda, proč?
 21. Statistiky o nárůstu online předplacení deníků pokulhávají...
 22. YOUTUBE vážně uvažuje o verzi bez reklam, ale PLACENOU
 23. Jak se zviditelnit na internetu?
 24. Prodej zpětných odkazů a PR článků na Svět-Garáží.cz
 25. Ukázka PR článku s důrazem na SEO pro klienta
 26. Poskytujeme náhradní plnění pro firmy
 27. Google Adwords zamítl tzv. Trademarks u zn. Miele a Nilfisk
 28. Jak rychle vytvořit optimalizovaný text pro web?
 29. Ceník za správu PPC reklamu u konkurence v Praze
 30. Je vaše aktivita a surfování na internetu anonymní?
 31. Starají se malé firmy o své www stránky?
 32. Proč být certifikovanou agenturou Sklik?
 33. Monopol Google na vyhledávání a výsledky SEO i PPC
 34. Dělá vám jeden klient drtivou většinu příjmů firmy? Chyba!
 35. Špatné PPC reklamy bez vylučujících klíčových slov
 36. PPC reklama na Facebooku má falešné prokliky
 37. KEYWORD v textech PPC reklamy zvýší její účinek!
 38. YouTube "tajně" tlačí na legalizaci video obsahu v ČR
 39. Co je to SEO? Nová definice zde.
 40. V našich článcích můžete mít zpětné odkazy
 41. Obchodníci Seznam.cz si "kradou" mezi sebou klienty
 42. Na podzim se vždy zvýší zájem o reklamu na internetu
 43. V PPC na Google Adwords vylučuji zobrazování na Google Play. Proč?
 44. Twiter prodává reklamu i v ČR - vyplatí se to?
 45. David Špinar z H1 "pracuje" v PPC reklamě u Google ČR
 46. Reklama v rádiu je drahá a otravná?
 47. Pomocník pro nejhledanější klíčová slova na internetu
 48. Google má občas za partnery Adsense (PPC) podvodníky a šílence!
 49. Solečnost BENZINA mění reklamní agenturu a strategii. K dobrému?
 50. Porovnejte si ceny SEO optimalizace pro vyhledávače SEO agentur

ukázka ppc reklamy