Smaller Default Larger

Jak ohlídat licence obrázků v článcích na webech?

Anabáze kolem volného stahování a používání obrázků nejen z vyhledávače Google, má své pokračování směrem k legálnosti. Víte jak na to, abyste nebyli vyzvání k soudnímu stání za nekomerční použítí obrázku z internetu? 

 

Předně nutno poznamenat, že soudním tahanicím se stoprocentně vyhnout nemůžete, pokud používáte obrázky i jiné než tzv. "placené", např. z fotobank.

Tato oblast se nejen v EU, ale zvláště v ČR stává více a více byznysem agentur zastupující fotografy tzv. autory. Je to systém, který svým způsobem útočí i na používání obrázků ikdyž jde o ryze nekomerční internetové stránky. Problém pociťují i provozovatelé tisícovek nekomerčních blogů.

fotograf Lukas kubart autor M. kovarik

V některých případech se jedná o doslovný hyenismus autorů fotek a vymahačských agentur a fotobank. V mnohých případech se nestydí vymáhat 10 nebo 18.000 Kč za jednu použitou fotografii na blogu a podobných stránkách.

Co nesmíte? Abyste  se vyhnuli budoucím problémům, nepoužívejte fotky z jakýchkoli tzv. volných zdrojů jako jsou obrázky Google či jakékoli jiné weby na nichž není výslovně uvedeno, že jsou uvolněny pro komerční použití.

Jakým problémům? Fotobanky a např. i Google mají sofistikované SW pro scanování a hlídání fotografií. Jednoduše řečeno, takový SW s vysokou mírou úspěšnosti najde všechna místa, která zobrazují a tím pádem používají konkrétní autorský obrázek, fotku či grafiku. Druhý krok už je nasnadě...

Jak a jaké obrázky používat?

1. Pro komerční webové projekty kupujte s grafikem fotky z fotobank

2. Pro jakékoli jiné online projekty vkládejte jako ilustrace témat a článků buď vlastní fotografie nebo fotografie s licencí CC nebo Use Commercial. Více o licenci CC zde.

Licence CC nebývají unifikované, různě se odlišují a mají kupu omezení, pozor na to! fousy

3. U licence CC uvádějte vždy autora a zdroj. K tomu používejte SW pro tzv. vodoznaky. Je to jednoduché, rychlé a udržujete jednotný designe vodoznaku. U nás používáme freeware Bytescout...

4. Věnujte čas prozkoumání licence (v angličtině) fotografií na facebooku. Při správném výkladu zjistíte, že fotky na FB už nepatří autorům...

5. Postupem času předělejte všechny fotky na svých online projektech. Budete mít pro budoucnost pokoj od nenasytných autorů a fotobank.

 

Takže Google obrázky aspoń za mě určitě ne. Google nabízí filtraci práv a licencí u fotografií, ale v praxi je to skoro nepoužitelné. Ideální pro použití v praxi je portál flickr.com. Ten doporučuji.

Jan xaver B.

klinickasmrt

 

AddThis Social Bookmark Button

Anketa

Jaký je Váš postoj k internetové reklamě?

Pracovní postoj, prospěch pro inzerenty i náš byznys

hlasuj
Webová reklama je cílená a neobtěžující oproti třeba TV

hlasuj
Internetová reklama dává tipy na mnoho nových www stránek

hlasuj
Internetová reklama mě obtěžuje...
hlasuj
Celkem hlasovalo: 2497

RSS

ukázka ppc reklamy

Poslední komentáře

Návštěvník - tnsrlx
full body cleanse bebida de arroz disintossicare l intestino prodotti dimagranti efficaci naturali T...
Návštěvník - 033top
ontgiften kuur limpieza intestinal cerotti disintossicanti compresse per dimagrire velocemente najle...