Smaller Default Larger

Nejočekávanější událost online trhu? Vstup e-shopu Amazon do ČR!

V ČR panuje na trhu eshopů nervozita. Proč? Nikdo totiž neví, jak eshop Amazon zamíchá s trhem online prodeje a nakupování v ČR. Jak to dopadne?

Přeskočme mnoho faktů, že online nakupování v e-shopech a celkový počet eshopů v ČR je top světovou špičkou a v podstatě i vývojářskou platformou pro celý svět. To je známé a celkem dobře se to čte a píše.

Znáte ve svém okolí min. 3 lidi, kteří ještě nikdy nic nenakoupili v nějakém eshopu? Odpověď je s vysokou pravděpodobností předem zřejmá.

Majitelé eshopů neřeší problém existence logistických skladů amazonu v ČR. Tyto sklady fungují jako báze logistiky pro mnoho zemí EU. To tuzemské eshopy neohrožuje.

 

Kdy Amazon otevře v ČR eshop?

Odpověď najdete v článku např. v článku serveru Aktuálně.cz kde zástupce Amazonu řekl: „Termín, kdy bychom chtěli spustit webové stránky v češtině a nabízet produkty přímo určené pro český trh, zatím vůbec nepadl,“ říká mluvčí tuzemského zastoupení Amazonu Karel Taschner.

 

Co tedy eshopy v ČR ohrožuje?

Je to vstup nebo-li otevření online prodeje Amazonu v češtině přímo pro ČR. Amazon přenese všechny služby a způsoby prodeje i logistiky pro nakupující z ČR.

 

Jeden z provozovatelů eshopů, který prodává zvukovou a světelnou techniku a DJ věci říká: "...konkurovat cenám zboží na Amazonu bude velmi těžké, možná skoro nemožné..., dále říká: asi to pročistí náš trh eshopů a nemálo jich svou činnost ukončí...". To si myslí Marian Veselý z eshopu www.shop4djs.com .

I článek na Idnes.cz probírá tuto tematiku a předpovídá, že Amazon zamíchá s vlivem eshopů na trhu v ČR. Článek si můžete přečíst zde.

Mnohé české eshopy budou muset tzv. přejít k reorganizaci a optimalizaci. Amazon je hrozba zejména kvůli své velikosti, globalizaci a možnosti dlouhodobě dotovat etablování na nových trzích.

Amazon jako mega konkurent pomůže českým eshopařům formou tlaku k vylepšení svých služeb nebo k přerodu do tzv. speciálek. Prostě a jednoduše se tuzemské eshopy budou muset popasovat s tím, co Amazon u nás přinese a co naše eshopy zatím nenabízejí.

 

Co to může být?

Předně Amazon umí zaútočit cenou zboží. To však nebude platit u všeho zboží zejména u toho od českých výrobců

Druhou zbraní Amazonu může být používání dronů k doručování zásilek ve velkých městech.

Amazon nabízí určitě mnohem více druhů a položek zboží než známé tuzemské špičkové eshopy.

 

Čeká Amazon v ČR nějaké problémy?

Celkem vzato ano. Zejména se jedná o prostředky a způsoby online prodeje, které jsou specifické pro ČR. Amazon se např. nikdy nesetkal v 99% svých trhů s konkurencí vyhledávačů. V podstatě kooperuje pouze na platformě Google a nemusí bojovat o zviditelnění u jiných vyhledávačů. V ČR ho čeká známý a silný vyhledávač Seznam.cz.

Amazon se v ČR zcela určitě potká s jedním z nejvíce propracovaných online trhů na světě. Zákazníci v ČR nejsou zvědaví na amaterismus online aplikací, které běžně najdeme napříč celou Evropou. Amazon narazí na zákazníky, kteří požívají vysoký standard online prostředí. České eshopy úspěšně podnikají v mnoha zemích celého světa a celkem jednoduše převálcovali tamní trhy a eshopy.

Tudíž přijít jen s dopravou zboží 7 dnů v týdnu nebo s o něco nižší cenou zboží a "beta verzí" dronového doručování, určitě stačit nebude.

Nechá se Alza, Mall, Exasoft, Mironet, CZC, Dekorhome.cz a mnozí jiní amazonem převálcovat? Pokud by to velké eshopy očekávaly, tak už dávno své vlastnické podíly prodali nadnárodním investičním fondům. To se ovšem neděje.

Ano, pravděpodobně zkrachují ty eshopy, které se nepřizpůsobí. Ale to je běžné v každém oboru podnikání.

 

 

Co se dá očekávat za změny?

 

- nové reklamy Amazonu zahrnující online prostor a TV

- nižší ceny některého zboží

- slučování některých eshopů

- tichý zánik menších eshopů

- přerod některých eshopů na tzv. speciálky se službami na míru

- postupné vystřízlivění ze strachu "amazon"

 

V Německu, ve Velké Británii nebo v Rakousku Amazon působí a žádné zdešení se po počátečním tlaku neděje. Fungují tam desítky jiných eshopů, eshopové speciálky, konkurenti jako Alibaba, Alliexpres, DH Gate, atd.

                                   

                               J.X. Boštík a tým

 

 

Kam dál?

 

Co je a co není obtěžující reklama?

 

Jak funguje internetová reklama? 

 

YouTube bude bez reklam, kdy?

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Anketa

Jaký je Váš postoj k internetové reklamě?

Pracovní postoj, prospěch pro inzerenty i náš byznys

hlasuj
Webová reklama je cílená a neobtěžující oproti třeba TV

hlasuj
Internetová reklama dává tipy na mnoho nových www stránek

hlasuj
Internetová reklama mě obtěžuje...
hlasuj
Celkem hlasovalo: 2497

RSS

ukázka ppc reklamy

Funguje reklama?

azurit

Reklama funguje, ať tomu věříme nebo ne, jen si to někteří nepřipouští!

"Manželka říká: ...kup miláčku aviváž...", manžel: "jasně miláčku". O hodinu později volá domů manželce z Kauflandu: "Lásko, je tu 15 druhů..., haló?"

Manželka nezvedá telefon. Manžel je zoufalý, popadne aviváž, kterou zná z TV, a utíká s heboučkým králíčkem k pokladně...