Smaller Default Larger

Poskytujeme náhradní plnění pro firmy

Je hlad firem po nákupu zboží a služeb od firem, které poskytují tzv. služby náhradního plnění? Nebo raději firmy zaplatí zákonnou pokutu, že neodebírají služby náhradního plnění? Jaké to v ČR s náhradním plněním je v realitě?

 

Ať jste malou firmou, regionálním dodavatelem nebo velkou firmou s celorepublikovou působností, měli byste podle zákona odebírat zboží nebo služby od firem, které poskytují tzv. náhradní plnění pro firmy. Vše by mělo být podle zákona. Platí to u firem s počtem zaměstnanců 25 a více.

Co je to náhradní plnění a jaké firmy ho poskytují?

Zjednodušeně řečeno, jde o firmy, družstva nebo tzv. chráněné dílny, které zaměstnávají 50% až 100% zaměstnaců ZTP.

Zaměstnanci ZTP jsou lidé s různým druhem postižení, kteří v "chráněném" prostředí pracují.

Provoz takových chráněných nebo vymezených pracovišť, je dotován ze zdrojů ÚP ČR.  A právě tyto firmy, na základě přísných pravidel a podmínek, jsou tzv. poskytovateli náhradního plnění.

Jaké služby a zboží patří do náhradního plnění?


Opět zjednodušeně řečeno, může to být jakékoliv zboží a služba, jež vyrábí, poskytuje a prodává pracoviště - firma, která dle podmínek ÚP a zákona splňuje kritéria zaměstnávání postižených osob.

V ČR se jedná nejčastěji o dodávky služeb napříč standardním obchodním a výrobním trhem.

firmy poskytující náhradní plnění

Jako náhradní plnění si firma může koupit a objednat pracovní pomůcky, kancelářské a papírenské zboží, elektromateriál, zakázkovou výrobu, zakázkovou montáž součástek do celků, administrativní práce, IT služby, služby online marketingu, reklamní služby, atd.

Jaký je smysl a výhoda náhradního plnění?

Ve své podstatě je to systém a nástroj pomoci státu se zaměstnáváním osob s jakýmkoli tělesným handicapem. Výhodou jsou určitě daňové výhody a zvýhodnění daňově uznatelných nákladů oproti standardním, když nakupujete zboží a služby od firem, které poskytují náhradní plnění.

Nezanedbatelným motorem je tam samozřejmě i zákonná povinnost. Z té se mohou firmy vykoupit zaplacením "pokuty" po uzavření účetního roku firmy.

 

Jaká je v náhradním plnění realita?

 

Je to tak půl na půl. Větší firmy, nezáleží na obratu, které mají určitou firemní politiku a standardy, běžně odebírají to, co potřebují, od firem poskytujících náhradní plnění. 

Často je informuje o této možnosti jejich ekonomka, účetní nebo daňový poradce. Většinou ale až v momentě, kdy je hrozba "pokuty", kterou má firma zaplatit aktuální. Nemálo firem v ČR formu pokuty využívá. Je to svým způsobem nejjednodušší řešení.

Na druhou stranu se firmy běžně snaží snížit daně odváděné státu na co nejnižší možnou částku. Je to logické. A právě této snaze může významně napomoci systém náhradního plnění.

Jaké je řešení pro firmy? Odebírat nebo platit pokutu?

 

Domnívám se, že kvůli snížení odváděných daní se vyplatí brát služby a zboží od firem, které vám na daňový doklad a fakturu uvedou a potvrdí, že dodávka je v režimu náhradního plnění.

Stejně, firmy kupují zboží, služby nebo spotřební materiál pro své běžné činnosti. Tak proč ne jako náhradní plnění? Ve výsledku, za malou chvilku byrokratické námahy - najít firmu poskytující náhradní plnění, se vyplatí odvést státu tímto způsobem co nejnižší daně.

A to nejen proto, že stát nedovoluje firmám dávat do daňově uznatelných výdajů mnoho položek, které s podnikáním souvisí. Právník nemůže dát do daňově uznatelných výdajů společenský oblek, podnikatel nedá do daní občerstvení na obchodní schůzce, motorku a spoustu drobností, které blízce souvisí s předmětem podnikání.

Tedy za nás, má náhradní plnění smysl a dáváme mu 98%.

Jan Xaver Boštík, 

PS: Jako náhradní plnění může naše firma HIS WORK s.r.o. dodat firmám tvorbu a úpravu www stránek, marketingové a reklamní služby, konzultace a poradenství nebo různé administrativní, grafické a IT služby. Více na hiswork.cz/nahradni-plneni

Další firmou v režimu náhradního plnění, můžeme doporučit firmu Pucle z Opatova u Svitav, která nabízí komplexní úklidové služby.

AddThis Social Bookmark Button

RSS

ukázka ppc reklamy

Poslední komentáře

Návštěvník - tnsrlx
full body cleanse bebida de arroz disintossicare l intestino prodotti dimagranti efficaci naturali T...
Návštěvník - 033top
ontgiften kuur limpieza intestinal cerotti disintossicanti compresse per dimagrire velocemente najle...

Funguje reklama?

azurit

Reklama funguje, ať tomu věříme nebo ne, jen si to někteří nepřipouští!

"Manželka říká: ...kup miláčku aviváž...", manžel: "jasně miláčku". O hodinu později volá domů manželce z Kauflandu: "Lásko, je tu 15 druhů..., haló?"

Manželka nezvedá telefon. Manžel je zoufalý, popadne aviváž, kterou zná z TV, a utíká s heboučkým králíčkem k pokladně...